Asynchrone les: opbouw van een les muzische opvoeding
1.Lesvoorbereiding.
Aangepast sjabloon : Lessjabloon muzische opvoeding
Speciale aandacht voor:
- beginsituatie
- doelen
- organisatie/ klasopstelling
- concept van een muzoles
- 6 fasen van een muzoles
2. Het concept van een muzische activiteit.
- om muzische lessen inhoudelijk sterk te maken
- accent op de leerinhouden van muzische activiteiten
- 4 belangrijke elementen: onderwerp, werkvorm, bouwsteen, algemeen doel
HB Zeppelin hfdt 5
Onderwerp : waarrond werken we, keuze is onbeperkt en gevarieerd
Werkvorm: waarmee werken we? Welke werkvorm of techniek gebruiken we? Leerlingen krijgen kansen om de werkvorm te leren kennen en te experimenteren.
Werkvormen: HB Zeppelin hfst 3
Bouwsteen: waaraan werken we? Wat willen we onze kinderen leren?
Algemeen doel: betreft 1of meer aspecten van de muzische grondhouding.
3. Fasen van een muzoles.
- sfeerschepping: kinderen nieuwsgierig maken, heel kort, verrassingseffect inbouwen
- beschouwen: kinderen inspiratie geven waarmee ze in de loop van de les verder kunnen gaan
- verkennen en experimenteren: proberen, nadenken, bijsturen, techniek leren
- creëren: de kinderen aan het werk zetten, zelf iets maken, eigen creativiteit gebruiken, redelijk zelfstandig kunnen werken.
- toonmoment en evaluatie
4. Algemene aandachtspunten bij een les muzo:
- proces is belangrijk
- beschouwen en creëren
- communiceren
- activiteit en betrokkenheid van de leerlingen
- open houding
- innerlijke gevoelswereld
- werk rond bouwstenen
- alle lesfases doorlopen
Hoe weet je nu of je les muzisch is: muzische proef:
- minstens 1 muzisch domein
- creativiteit van de leerlingen
-leerlingen leren iets over de kunsttalen? Bouwstenen centraal?
- uitdaging?
- spelplezier maar toch serieus?
Lesfasen toepassen voor een les beeld.: thema onderwaterwereld
1 . sfeerschepping : gesprek, verhaal voorlezen uit diep uit de zee, fragment uit diep uit de zee, filmpje aquarium tonen en duiden en dat ze het filmpje met al hun zintuigen beleven
2 onderwaterwereld beschouwen: aan de hand dingen die ze kennen , ook confronteren met zaken die ze niet kennen vb picasso die een vis tekent, esher optische illusie door visjes te herhalen en soort patroon maakt, kinderen krijgen beelden aangeraakt en maakt nieuwe beelden los in hun hoofd
3 experimenteren en verkennen: zee kleuren met ecoline, ecoline uittesten, kleuren mengen, vormen vissen verkennen, materiaal ook duiden ( voortonen hoe je werkt met ecoline)
4 creatiefase; kinderen gaan aan de slag met de opdracht, tekenen van een onderwaterwereld, leerkracht loopt rond, helpt waar nodig
5 toonmoment en evaluatie: kinderen voelen zich gezien want je bespreekt hun werk ( allerlei gerichte vragen stellen, mooi vermijden , gebruik andere woorden)
Binnen de conceptcirkel:
onderwerp : onderwaterwereld
werkvorm: ecoline en oliepastel
bouwsteen; vorm en kleur
algemeen doel; plezier beleven
Reacties
Een reactie posten